ג'יי בן ארי ז"ל

שופט קשתות וקשת

ג'יי בן ארי ז

1948-2019

צרו קשר
לבירור פרטים וקבלת מידע, אל תהססו לפנות אלינו

מועדוני קשתות בישראל

קשתי הגליל
מידע | אתר | דוא"ל
בית לחם הגלילית
קרית טבעון
מכון וינגייט
כפר סבא
הרצליה
אורנית
מידע | אתר | דוא"ל
גבעתיים
ירושלים
מידע | אתר | דוא"ל
ראשון לציון
מידע | אתר | דוא"ל
ארגון נכי צה"ל
מידע | אתר | דוא"ל

חותם "חגב"


חותם עברי נדיר מתקופת הבית הראשון נתגלה בחפירות ארכיאולוגיות ברחבת הכותל המערבי, ממערב להר הבית (30 באוקטובר 2008)

בחפירות ארכיאולוגיות שעורכת רשות העתיקות בחלקה הצפוני-מערבי של רחבת הכותל המערבי בירושלים ביוזמת הקרן למורשת הכותל המערבי, נתגלה חותם עברי מרשים ונדירמשלהי תקופת בית המקדש הראשון. החותם נמצא במבנה ההולך ונחשף בימים אלה, המתוארך למאה השביעית לפני הספירה - ימי המלכים מנשה ויאשיהו.

החותם יוצג היום (ה', 30/10) ביום עיון בנושא "חידושים בארכיאולוגיה של ירושלים וסביבותיה", המשותף למרחב ירושלים ברשות העתיקות ולמכון לארכיאולוגיה באוניברסיטה העברית.

לדברי מנהלת החפירה, הארכיאולוגית שלומית וקסלר-בדולח מרשות העתיקות, "החותם, שהשתייך כנראה לאדם פרטי, עשוי אבן שחורה, צורתו אליפטית, ומידותיו 1.4x1.2 ס"מ. פניו נושאים עיטור חרות של דמות קָשַת היורה בחץ וקשת. שמו של הקשת חרוט לצדו בכתב העברי הקדום, וקריאתו - "לחגב" (= של) חגב. השם חגב נזכר במקרא בספר עזרא ב' 46 וכן ב'מכתבי לכיש' שאף הם מימי הבית הראשון.

החותם נשלח להערכת המומחים פרופסור בנימין זאס מאוניברסיטת תל-אביב וד"ר טלי אורנן מהאוניברסיטה העברית. לדבריהם, הושפעה דמותו של הקשת מתבליטי קיר אשוריים, בהם נראים קשתים יורים בחץ וקשת - כפי שמוכר, למשל, בתבליט לכיש. דמות הקשת מופיעה בפרופיל: הוא ניצב בתנוחת ירי, כשרגלו הימנית מובילה לפני השמאלית. פניו מעוצבים בצורה סכימטית, אך גופו, לבושו, ובעיקר שרירי ידיו ורגליו, מובלטים. רגליו יחפות. תלבושתו כוללת סרט על ראשו, וחצאית מעטפת למותניו. על גבו תלויה אשפת חיצים, שרצועותיה מתוחות על חזהו החשוף. בידיו אוחז הקשת בחץ וקשת. ידו הימנית מתוחה לפנים ואוחזת את הקשת, בעוד ידו השמאלית מותחת לאחור את החץ. החותם ייחודי מאוד, מאחר שזו פעם ראשונה שמתגלה חותם פרטי הנושא שם עברי ומעוטר בסגנון אשורי. החותם מעיד על השפעה אשורית חזקה שנתקיימה בירושלים במאה השביעית לפני הספירה. מקובל להניח, כי בעלי חותמות פרטיים היו נושאי משרה ממלכתית. ניתן להציע שבעל החותם - חגב, אשר בחר להציג את דמותו כקשת עברי בהשפעה אשורית - כיהן בתפקיד צבאי בכיר בצבא יהודה.

במבנה שבו נתגלה החותם של חגב, כבר גילתה הארכיאולוגית וקסלר-בדולח בעבר מספר חותמות עבריות של נושאי משרות ציבוריות וכן כעשר טביעות ממלכתיות על גבי ידיות של קנקני אגירה לשמן ויין. לדבריה, "מבנה זה נבנה לרגלי העיר העליונה, במרחק של כמאה מטרים מהכותל המערבי, והוא משקיף אל הר הבית. קירות המבנה נשתמרו לגובה מפתיע של כחמישה מטרים. האיכות הגבוהה של בנייתו, והממצאים שנתגלו בתוכו, מעידים שהמבנה - ובעיקר דייריו - היו בעלי מעמד חשוב בירושלים בשלהי ימי הבית הראשון."

 

תחרות סבב 720 ארצית במכון וינגייט (01.07.2022)
פרטי התחרות | משתתפיםמפת הגעה

אליפות ישראל בתלת-מימד, קיץ 2022 (17.06.2022)
תוצאות יפורסמו בקרוב

אליפות ישראל בקשתות, קיץ 2022 (27.05.2022)
תוצאות יפורסמו בקרוב

תחרויות הקשתות בסימן המכביה (17-21.07.2022)
פרטי התחרות והרשמה

מאמר: השתלמות מאמנים ומדריכים במכון וינגייט
לקריאה »

כתבה: ״דרום קוריאה וקשתות, סיפור אהבה״
לקריאה »

כתבה: ״חץ בכיוון הנכון״ למגזין ״קו רקיע״ של ארקיע
לקריאה »

מידע שימושי לקשתים:
לוח תחרויות לעונת 2021-2022 »
דירוג גביע ישראל 2021 »
דירוג ארצי - עונת קיץ 2021 »
תוכנית "כוונות גבוהות" לפיתוח מקצועי של ענף הקשתות »
מדריך לקשת המתחרה »
קוד הלבוש לתחרויות בישראל »
מבנה תחרויות בינלאומיות »
נהלי קיום תחרויות קשתות ארציות »
נהלי קיום תחרויות ליגת מועדונים »
תקנון למניעת הטרדה מינית וקידום מוגנות בספורט האולימפי »
שינויים בסיווג קשתים נכים החל מה-1.4.2014 »

המועדונים ברחבי הארץ קולטים קשתים חדשים בכל הגילאים
לפרטים »